Wydanie książki krok po kroku

Wydanie książki krok po kroku

Dla wielu początkujących autorów, jak i tych, którzy do tej pory pisali tylko i wyłącznie do szuflady, możliwość wydania książki jest czymś wyjątkowym. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób do tego podejść i, co zrobić, aby wydana książka faktycznie dobrze się przyjęła. Warto więc poznać kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak wydać książkę, aby faktycznie odnieść sukces i być z tego wszystkiego zadowolonym. Sposobów jest wiele, tak samo jak możliwości nawiązania współpracy, zarówno z wydawnictwem standardowym, jak i self-publishing. Warto poznać zalety i wady, zarówno jednego, jak i drugiego, a podjęcie decyzji stanie się łatwiejsze i sprawniejsze!

W jaki sposób wydać książkę, czyli jakie wydawnictwo wziąć pod uwagę

Wybór wydawnictwa to jedna z najważniejszych kwestii. Warto zastanowić się przede wszystkim czy lepiej jest postawić na wydawnictwo klasyczne, czyli takie staromodne i tradycyjne czy może spróbować opcji self-publishing. Jest to dość nowa możliwość, która jednak cieszy się coraz większym uznaniem i zadowoleniem. Warto wziąć pod uwagę plusy i minusy, zarówno jednej, jak i drugiej propozycji. Przede wszystkim współpraca z wydawnictwem klasycznym wymaga nieco więcej zaangażowania i przekonania do siebie potencjalnego wydawcy, co obecnie nie jest takie proste, ponieważ konkurencja jest bardzo duża. Kolejną kwestią jest tutaj również finansowanie. Przede wszystkim wydawnictwo standardowe samo pokrywa koszty wydania, ale finalny zarobek dla autora jest wręcz znikomy. Inaczej się to ma w przypadku wydawnictw self-publishing, gdzie to autor musi zapłacić na start, ale późniejsze zyski są już tylko jego. W takim razie, jak wydać książkę, aby się to opłaciło? Przeanalizować trzeba każdy indywidualny przypadek.

Wydanie książki w systemie self-publishing

Coraz więcej osób właśnie ze względu na kwestie ekonomiczne, decyduje się na self-publishing. Bardzo praktyczne i pozwala zachować całość zysków, przy wcześniejszym wkładzie własnym. Jak wydać książkę w tym systemie? Najważniejsze to omówić swój przypadek indywidualnie już w wydawnictwie. Najczęściej kwota, jaką trzeba zapłacić to około kilkunastu tysięcy złotych. Warto ustalić również wszelkie szczegóły już na początku. O jakich szczegółach mowa? Chociażby o tym, jak prezentować się będzie okładka, ile stron będzie w środku, a także, jak wiele egzemplarzy się wydrukuje. Każdą taką kwestię warto omówić indywidualnie, aby mieć pewność, że współpraca przebiegnie bez najmniejszych problemów i zastrzeżeń.