Czy stracisz pracę przez automatyzację procesów produkcyjnych? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czy stracisz pracę przez automatyzację procesów produkcyjnych? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Automatyzacja fabryk, magazynów, centrów logistycznych i zakładów przemysłowych doskonale wpisuje się w wizję rewolucji przemysłowej 4.0, która dosłownie zachodzi na naszych oczach. Dlatego coraz więcej osób zaczyna obawiać się o swoje stanowisko pracy – czy Twoja funkcja zostanie zastąpiona przez roboty? Jakie nowe szanse stwarza automatyzacja dla pracowników fizycznych? Zapraszamy do lektury!

Na czym konkretnie polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Czym właściwie jest owiana złą sławą wśród pracowników fizycznych automatyzacja procesów produkcyjnych? To proces polegający na zastąpieniu siły ludzkich mięśni praca maszyn – automatyzacja dotyka przede wszystkim działów produkcyjnych, w których w ramach wytwarzania produktu realizuje się proste i powtarzalne czynności takie jak przesuwanie po linii produkcyjnej, podawanie, napełnianie, dokręcanie śrubek czy nakrętek. Podawanie może być realizowane przez podajniki ramienne, napełnianie przez napełniarki a przekazywanie produktów po linii produkcyjnej może być z kolei realizowane przez podajniki taśmowe lub rolkowe. Cóż – czy to oznacza, że pracownicy fizyczni, którzy dotychczas odpowiadali za realizację tych zadań przy linii produkcyjnej, mają się czego obawiać? Nie będziemy owijać w bawełnę – zdecydowanie tak. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie praca większości z nich zostanie zastąpiona pracą maszyn. Czy jednak oznacza to, że staną się oni bezwartościowi na rynku pracy? Zdecydowanie nie – człowiek jest istotą rozumną. Może więc posiąść nowe kompetencje, a także rozwinąć się w zakresie tych już posiadanych. Jakie więc nowe szanse dla pracowników fizycznych stwarza automatyzacja? Podpowiadamy!

W jaki sposób ocenić wpływ automatyzacji na rynek pracy?

Jak już wspomnieliśmy – automatyzacja to proces, a jego wdrażanie potrwa lata. W jaki sposób więc ocenić, jaki będzie miała ona wpływ na polski rynek pracy już teraz? Cóż możemy gdybać, i zakładać, że wszystkie istniejące obecnie zakłady pracy przetrwają do dnia, w którym polski przemysł stanie się w pełni zautomatyzowany. Możemy również spojrzeć na to w inny sposób -wybierzmy region Polski, w którym jest najwięcej zautomatyzowanych zakładów i oceńmy, jaki wpływ ma ten proces na lokalny rynek pracy!

Najbardziej zautomatyzowany region Polski

W jakiej części Polski jest obecnie najintensywniej wdrażana automatyzacja produkcji? Poznań – tutejsze fabryki mogą być przykładem dla reszty kraju jeżeli mowa o robotyzacji procesów produkcyjnych. Jeżeli z olei mowa o sytuacji na lokalnym rynku pracy to jest ona całkiem niezła – okazuje się, ze automatyzacja produkcji stworzyła wiele nowych szans dla pracowników. Wzrosło zapotrzebowanie na inżynierów, programistów oraz operatorów. Wiele z osób obecnie realizujących prace związane z obsługą i kontrolą jakości pracy maszyn, wcześniej pracowała przy linii produkcyjnej. Dlatego nie warto bać się automatyzacji a lepiej potraktować ją jako nieuniknioną zmianę, do której warto się odpowiednio przygotować!