Wydawanie książki krok po kroku

Wydawanie książki krok po kroku

Wydanie książki to dla wielu osób istny skok w karierze. Zwłaszcza dla wszystkich tych, które faktycznie chcą zajmować się literaturą i zastanawiają się nadal, co można zrobić w tym celu, aby ich twórczość poznało więcej osób. Generalnie są na to dwie możliwości. Albo wyda się książkę trybem tradycyjnym, albo skorzysta się z opcji self publishing. I jedna i druga ma swoje plusy, a więc niezwłocznie należy się dowiedzieć, z której z nich skorzystać na początku swojej kariery, aby zapewnić sobie odpowiedni start.

Jak wygląda proces wydawniczy książki

Decydując się na wydanie swojej pierwszej książki, jak najbardziej należy zastanowić się nad tym, z której opcji się skorzysta. Możliwości są zasadniczo dwie. Albo wyda się książkę z ramienia wydawnictwa standardowego, albo zdecyduje się na self publishing. Obie te metody pozwalają osiągnąć ten sam rezultat, ale zasadniczo się między sobą różnią. Współpraca z wydawnictwem tradycyjnym oznacza, że nie trzeba ponosić już żadnych dodatkowych opłat, ale płaci się ustalony procent od każdej sprzedanej książki. W rezultacie twórca nie dostaje finalnie zbyt wielu pieniędzy. Trochę inaczej wyglada to w przypadku skorzystania z opcji self publishing. Self publishing oznacza, że twórca od razu pokrywa całą kwotę wydania książki i każdy późniejszy zysk jest już tylko dla niego. Wielu autorów, zwłaszcza tych początkujących, preferuje taką możliwość, ponieważ jest im znacząco łatwiej zacząć. Jeśli więc szuka się odpowiedzi na to, jak wydać książkę, warto wziąć pod uwagę taką możliwość.

Ile kosztuje wydanie książki

Jeśli jednak wybiera się opcję wydania książki w wariancie self publishing, trzeba pamiętać o tym, że jest to promocja książki płatna. Jak dużo to kosztuje? Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie wszystkiego indywidualnie, ponieważ ostateczna cena może się nieco różnic w zależności od tego czy jest to książka w twardej czy miękkiej oprawie. Kwestią decydującą może być również to, ile stron posiada książka i ile egzemplarzy chce się wydrukować. Najczęściej jest to końcowa kwota, która waha się w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak zawsze omówić to w pełni indywidualnie. Na pewno będzie się zadowolonym z rezultatów, ponieważ wydanie książki w self publishing daje wiele możliwości, przede wszystkim tych związanych z własną, indywidualną promocją. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad najlepszą możliwością wydawniczą dla swojego dzieła.