Współczesny rynek pracy – co na niego wpływa?
Współczesny rynek pracy znacznie różni się od tego sprzed kilku czy kilkunastu lat. Elastyczna praca, sztuczna inteligencja czy automatyzacja to niektóre zjawiska, które zmieniły jego strukturę, wpłynęły na zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach i ich podejście do pracy. Jak się to objawia? Sprawdźmy!
Idea work-life balance – czym jest?
Przez ostatnie lata bardzo ważną kwestię zaczęła odgrywać idea work-life balance, która głosi zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Oznacza to, że zadania zawodowe wymagają dobrej organizacji i elastyczności, a praca umożliwia realizację celów zawodowych zgodnych z wartościami, które wyznaje pracownik. Ma on satysfakcję z pracy, a tym samym jego życie prywatne płynie w harmonii, wysypia się, ma czas na relaks i hobby. Coraz więcej przełożonych wprowadza zasadę work-life balance w szeregi swojego przedsiębiorstwa, wiedząc, że wypoczęty pracownik, zadowolony ze swojego życia prywatnego i zawodowego, to pracownik efektywny, osiągający bardzo dobre wyniki w pracy. Również coraz więcej ludzi szuka pracy, w której się ją respektuje.
Więcej i wydajniej, czyli automatyzacja procesów
Zakłady przemysłowe ciągle starają się usprawnić procesy, aby zwiększyć efektywność swoich działań, wydajność, jakość i co za tym idzie – swoje zyski. W tym przypadku przychodzi im na pomoc automatyzacja produkcji. Poznań, Katowice czy Warszawa – miasto nie ma znaczenia, gdyż w każdym z nich są firmy, gdzie sterowane komputerowo roboty i maszyny wykonują mniej lub bardziej skomplikowane operacje, którymi kiedyś kierował człowiek. Proces automatyzacji znacznie skraca czas produkcji, a konkurencyjność przedsiębiorstwa rośnie. Zmiany te przynoszą zapotrzebowanie na osoby ze specjalistyczną wiedzą z zakresu robotyki, programowania i elektroniki. Ważne jest, by szkolnictwo umożliwiło przyszłym pracownikom zdobycie odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w takich dziedzinach.
AI zastąpi człowieka?
Rozwój technologii przyczynił się do wielu zmian na rynku pracy. Sztuczna inteligencja coraz śmielej jest wykorzystywana zarówno w codziennym życiu, jak i podczas wykonywania obowiązków służbowych. Zdaniem wielu specjalistów AI może zoptymalizować pracę, usprawniać liczne procesy i przejąć zakres czynności zawodowych przewidywanych oraz rutynowych. To sprawi, że z biegiem lat część zawodów najprawdopodobniej przestanie istnieć, a zastąpią je inteligentne programy. Jednak rynek pracy ciągle ewoluuje, tym samym pojawią się nowe miejsca pracy i specjalizacje. Najważniejsze jest, aby dostosować się do tego, co niesie przyszłość.