System KD a kontrola wejść i wyjść na teren zakładu pracy – jak to działa? Sprawdźmy!

System KD a kontrola wejść i wyjść na teren zakładu pracy – jak to działa? Sprawdźmy!

Systemy kontroli dostępu są powszechnie wykorzystywane w budynkach biurowych. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii pracodawca może w każdej chwili zweryfikować czy dany pracownik przyszedł dzisiaj do pracy oraz jakiej części zakładu, czy biurowca obecnie się znajduje. W jaki sposób działa kontrola wejść i wyjść? Czym właściwie jest system KD? Odpowiadamy!

System KD – czym właściwie jest i jak działa?

System KD to inaczej system kontroli dostępu. Jest to układ mechanicznych i elektrycznych urządzeń kontrolowanych przez oprogramowanie. Urządzenia te to na przykład bramki obrotowe, zamki automatyczne oraz czytniki kodów lub kart magnetycznych. W ramach systemu rozróżnia się strefy, do których dostęp jest strzeżony. Taką strefą może być na przykład hala magazynowa czy pojedyncze biuro. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu ustawimy punkt wejść i wyjść w postaci drzwi z zamkiem automatycznym lub bramki obrotowej i zawsze towarzyszących im czytników. W praktyce osoba, która chce wejść na teren danej strefy, musi zeskanować kartę zbliżeniową. Jeżeli ta karta ma przydzielony dostęp na teren danej strefy, to zamek drzwi otworzy się. Dostępy do danych sektorów mogą być przydzielane przy użyciu dedykowanego oprogramowania.

Oprogramowanie sterujące systemem KD

Oprogramowanie sterujące w systemach KD bazuje zazwyczaj na technologii chmurowej – co to oznacza? Oznacza to tyle, że nie musisz go instalować bezpośrednio na komputerze. Program jest zainstalowany na dysku zewnętrznego serwera. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – administrator może korzystać z oprogramowania z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Nie musi również obawiać się, że zamki w drzwiach przestaną działać jeżeli jego komputer zostanie uszkodzony. Kończąc ten akapit, dodamy, że serwery chmurowe należą do najlepiej strzeżonych na świecie. W praktyce szansa ich zhakowania jest wielokrotnie mniejsza, niż szansa zhakowania komputera domowego.

Zastosowanie systemu KD w zakładach pracy

Zastosowanie tego rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści dla pracodawcy. Po pierwsze, pracodawca jako administrator ma zawsze aktualną wiedzę na temat tego, ilu pracowników aktualnie przebywa w zakładzie pracy. Wie również dokładnie, w jakim sektorze przebywa dany pracownik. Warto również wspomnieć, że system kontroli wejść i wyjść rejestruje kody zeskanowanych kart, co z kolei pozwala na pełną weryfikację czasu pracy. Używanie tego systemu pozwala także na rejestrację przerw. Działanie urządzeń możemy również ustawić w taki sposób, by informowały administratora o zbyt długim przebywaniu pracownika w danym sektorze. To nowoczesne rozwiązanie będzie w najbliższych latach coraz powszechniej stosowane w dużych i średnich zakładach pracy.