Skąd czerpać inspirację do napisania własnej książki?

Skąd czerpać inspirację do napisania własnej książki?

Marzysz o wydaniu autorskiej książki, ale nie wiesz, skąd czerpać inspirację? Jeśli brakuje ci pomysłu na tematykę własnego dzieła, mamy dla ciebie kilka sprawdzonych rozwiązań, które z całą pewnością pomogą ci rozwiązać ten problem. Pamiętaj jednak, że kopiowanie czyjejś twórczości nie jest dobrym kierunkiem, dlatego każdą z inspiracji postaraj się przerobić na własny sposób!

Lista bestsellerów

Jeśli zastanawiasz się, jak wydać książkę i o czym tak naprawdę ją napisać, w pierwszej kolejności przejrzyj ogólnodostępne listy bestsellerów. Tego typu tytuły osiągnęły sukces nie bez powodu, dlatego zdecydowanie warto dowiedzieć się, w czym tkwi ich wyjątkowość i jaką tematykę poruszają. Oczywiście na sukces książki wpływa szereg różnych czynników, ale jednym z nich niezaprzeczalnie jest motyw przewodni i fabuła. Być może okaże się, że najlepsze wydawnictwa dotyczą tematyki, która jest ci wyjątkowo bliska, ale dotychczas sądziłeś, że nie będzie ona zbyt interesująca dla odbiorców?

Blogi znanych pisarzy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wydać książkę oraz w jaki sposób wybrać jej motyw przewodni, aby był on atrakcyjny i interesujący dla potencjalnych czytelników. Można jednak sprawdzić, jak ten problem rozwiązali inni autorzy, którzy np. odnieśli sukces. Praktycznie każdy z nich prowadzi autorskiego bloga lub jest obecny w mediach społecznościowych. Wielu z nich chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i informacjami, skąd czerpią inspiracje i jakie motywy są dla nich najbardziej wartościowe z punktu widzenia pisania książek. Być może dzięki tego typu wiedzy odnajdziesz swój własny kierunek?

Zainspiruj się historią!

Wielu autorów książek za swoją największą inspirację do tworzenia uznaje historię. Jest to bowiem prawdziwa kopalnia niezwykłych wydarzeń, osobowości i zwrotów akcji. Umiejscowienie czasu wydarzeń w przeszłości jest również jednym z najpopularniejszych sposób na budowę fabuły, co dodatkowo doceniają odbiorcy. Liczne retrospekcje, odwołania do prawdziwych wydarzeń i osób to coś, co każdy z nas lubi i ceni sobie w literaturze. Przejrzyj zatem rysy historyczne wybranych państw lub postaci i zainspiruj się do napisania własnego dzieła w oparciu właśnie o te informacje!

Wydanie własnej książki jest nie lada wyczynem. Aby jednak wydawnictwo nie spotkało się z brakiem zainteresowania wśród odbiorców, warto dobrze przemyśleć jego tematykę i motyw przewodni. W przeciwnym razie może okazać się, że twoje dzieło przepadnie wśród setek innych, podobnych tytułów.