Optymalizacja procesów firmowych – sprawdź jak usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa!

Optymalizacja procesów firmowych – sprawdź jak usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa!

Opóźnienia w płatnościach faktur, opóźnienia i błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym i ZUS oraz rekrutacje pracowników ciągnące się bez końca – czy tak powinno funkcjonować sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo? Oczywiście, że nie! Dobrze wiemy, że większość z wymienionych problemów może być generowana nie przez brak kompetencji pracowników, a przez problem w kontakcie pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Dziś więc opowiemy nieco więcej o optymalizacji procesów firmowych – jeżeli wymienione powyżej problemy zdarzają się w Twojej firmie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Optymalizacja procesów firmowych

Funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy jak przebiega kontakt pomiędzy poszczególnymi jej działami. Na przykład: faktura wystawiona przez sprzedawcę musi zostać przekazana do działu księgowości, który zajmie się jej rozliczeniem i zaksięgowaniem. Dokument ten musi również znaleźć się w dziale odpowiedzialnym za realizację zamówienia – co zrobić, aby obieg tego dokumentu przebiegał sprawnie, dzięki czemu zamówienie będzie szybko zrealizowane a dokument zaksięgowany? To proste – postaw na elektroniczny obieg faktur i dokumentacji firmowej.

Osiągniesz to dzięki oprogramowaniu przeznaczonemu do zarządzania informacją firmową – to między innymi tak zwane systemy ERP przeznaczone do zarządzania firmą. Wdrożenie takiego systemu polega na przeniesieniu praktycznie wszystkich firmowych działów do sfery cyfrowej. Dzięki temu uprawnione osoby mogą zarządzać działami z perspektywy komputera i mieć pełną kontrolę nad obiegiem dokumentacji. Dokumenty nie będą już zalegały na biurkach w kolejnych działach, a osoba odpowiedzialna za ich przetwarzanie otrzyma każdorazowo powiadomienie w systemie, że dokument czeka na przetworzenie.

Optymalizacja procesów produkcyjnych

Kolejna sprawa to optymalizacja procesów produkcyjnych – od tego jak szybko przebiega produkcja w danym zakładzie, uzależnione jest przecież tempo realizacji zamówień. Jeżeli więc zależy Ci na usprawnieniu funkcjonowania przedsiębiorstwa, to należy to przeprowadzić również od strony technicznej. Wspomniany już system ERP pomoże Ci w wydzielaniu zadań dla poszczególnych działów firmy oraz w ocenie ich aktualnych możliwości przerobowych. Kolejnym krokiem jest wdrożenie rozwiązań technologicznych, które pozwolą na zastąpienie pracy ludzkiej pracą maszyn. Pakowarki, podajniki, przenośniki i wiele innych urządzeń może wyręczyć załogę w wielu monotonnych zadaniach – wykonają je szybciej i lepiej od pracowników ludzkich, dzięki czemu ograniczymy koszty zatrudnienia.