Nauka języka Java – co powinienem o niej wiedzieć?

Nauka języka Java – co powinienem o niej wiedzieć?

Java to język programowania, który traci na znaczeniu, jest stosunkowo prosty w nauce, a jego znajomość jest pożądana na rynku pracy. Nikogo więc nie powinno dziwić, że aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Dziś chcielibyśmy poruszyć nieco szerzej kwestię nauki podstaw języka Java. Ile powinien trwać podstawowy kurs programowania w Javie? Czy języka tego warto uczyć się na własną rękę, czy lepiej zapisać się na jeden z kursów? Zapraszamy do lektury!

Java – wysokopoziomowy język programowania

Java to język pierwszy raz zaprezentowany w 1995 roku i stworzony przez firmę Sun Microsystems. Obecnie, najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia back-endu aplikacji internetowych. Back-end to w największym uproszczeniu zaplecze aplikacji internetowej, programu czy strony. W back-endzie przebiegają wszelkie procesy wewnętrzne odpowiedzialne za funkcjonowanie i logikę aplikacji. Back-end nie jest widoczny dla standardowego użytkownika, a jedynie dla programisty. Jeżeli zawsze interesowało Ci zaplecze i zasada działania strony to Java może okazać się językiem właśnie dla Ciebie.

Czy warto uczyć się Javy na własną rękę?

I tak i nie – nauka języków programowania na własną rękę jest możliwa, ale o wiele trudniejsza niż nauka na zorganizowanych zajęciach. Po pierwsze, trzeba mieć motywację na naprawdę wysokim poziomie, aby kontynuować naukę bez zastojów. W praktyce nauka Javy powinna polegać na codziennym utrwalaniu informacji. W internecie znajdziemy wiele cennych materiałów, jednak lepiej traktować je jako dodatkowe informacje dydaktyczne, a jako podstawowe źródło wiedzy kurs Java organizowany przez szkołę programowania.

Ile powinien trwać kurs Javy?

Na to prostej odpowiedzi – Java jest stosunkowo prostym językiem, dlatego jej podstawy są możliwe do nauczenia w około 3 do 6 miesięcy. Wiele kursów trwa jednak o wiele dłużej, a dłuższy czas trwania wcale nie świadczy w ich wypadku o niższym poziomie. Roczne kursy często doprowadza nas do poziomu, z którego łatwiej będzie nam potem awansować z pozycji juniora w firmie IT. Warto również dodać, że czas spędzony na takim kursie, warto potraktować również jako wstęp do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Nie mamy tu bynajmniej na myśli czegoś oczywistego, czyli nauki programowania – chodzi nam o naukę współpracy w zespole. Praca zespołowa, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów wpisują się w zakres soft skills. Soft skills lub inaczej umiejętności miękkie są w dzisiejszych czasach niezwykle pożądane przez pracodawców z sektora IT.