Jak technologia wspiera nas w życiu codziennym? Oto kilka cennych przykładów!

Jak technologia wspiera nas w życiu codziennym? Oto kilka cennych przykładów!

Świat zmienia się na naszych oczach szybciej niż kiedykolwiek. Ludzkość na przestrzeni ostatnich dekad dokonała rozwoju technologicznego na niespotykanym wcześniej poziomie – a cyfryzacja i automatyzacja ułatwiają nam funkcjonowanie na praktycznie każdej płaszczyźnie życia. Chcielibyśmy więc nieco podsumować zmiany, z jakimi mamy do czynienia na podstawie kilku branż. Jak było kiedyś, a jak jest dziś? Zapraszamy do lektury!

Możemy produkować szybciej, więcej i lepiej

Na czym polega automatyzacja produkcji? Postaramy się wytłumaczyć w najprostszych możliwie słowach. Automatyzacja produkcji polega na zastąpieniu pracy ludzkich mięśni praca maszyn wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Fakt – ze względu na automatyzację, czy inaczej robotyzację zakładów przemysłowych, wielu pracowników fizycznych straciło miejsca pracy. Z drugiej natomiast strony zakłady mogą pracować dłużej i intensywniej – stały się po prostu wydajniejsze. Kolejna sprawa jest taka, że mogą produkować taniej ze względu na optymalizację kosztu produkcyjnego. Koszt produkcyjny to wszystkie wydatki związane z wytwarzaniem danego dobra. Skoro przy jego produkcji zatrudniamy mniejszą załogę pracowniczą, to obniżamy koszta zatrudnienia pracowników – kto odczuwa tego efekt? Nie tylko właściciel fabryki, lecz również my wszyscy – dzięki optymalizacji kosztu produkcyjnego, możemy kupować produkty w niższych cenach!

Cyfryzacja branży medycznej

Czy pamiętasz, jak wiele trudności przysparzała Ci telefoniczna rejestracja pacjentów w przychodni? Niegdyś przy telefonie potrafiliśmy ślęczeć po dwie godziny – zarejestrowanie się u lekarza zajmuje nam tyle, co klika kliknięć myszką i przeładowań strony. To bez dwóch zdań szybsze i wygodne rozwiązanie. I oczywiście – są osoby, które wciąż wola zadzwonić zamiast wejść w internet. Okazuje się, że cyfryzacja zagrała również na ich korzyść – dzięki niej odciążono linie telefoniczne, dlatego obecnie czas oczekiwania na zapis u lekarza jest już dużo krótszy!

Wygodne robienie zakupów przez internet

Zastanów się jak wiele czasu, oszczędzasz dzięki możliwości dokonywania zakupów przez internet. Odzież, sprzęt elektroniczny, filmy, dodatki do domu czy nawet narzędzia – dziś tak wiele produktów kupujemy przez internet, że nie sposób je wszystkie jednym tchem wymienić. To ogromna oszczędność czasu poświęconego na dojazdy, stanie w kolejkach czy buszowaniu po sklepie. I oczywiście znajdą się osoby, które z nostalgią westchną „Ech, kiedyś to było..”. My jednak powiemy, że wspaniale jest tu i teraz i warto cieszyć się z tego, że żyjemy w dobie intensywnego rozwoju technologicznego!